Bir ilişkide saygı biterse eğer, sancılı bir ayrılık süreci başlamış demektir. Bu noktaya gelmemek için ilk yapılması gereken; partnerinin saygısını kazanmak ve o saygıyı koruyabilmektir. ”Bir erkek nasıl saygın olur?” sorusunun cevabını yeniden alfa erkeği olmak başlıklı yazımda anlatmıştım. Buyurun, ”bir erkek gözünde kadın nasıl saygın olur?” sorusunu da burada cevaplayalım.

  • Saygın kadının duruşu sert, gülüşü iddialı olur.

Bir Sezen Aksu şarkısında der ki; – izmir’in kızları, bir elinde de cımbızları, dişidir, anadır, efedir gidinin tatlı huysuzları. Çıktılar mıydı ipek çoraplarla kordon boyu’na, savaşta da aşkta da esaslıdır kadın duruşları…

Kadınlar hep saygı göstermesi gereken taraf olarak kodlandılar yıllarca. Kahkaha attıklarında ayıplandılar. Gece geç saatte dışarıda yürüdüklerinde fişlendiler. Bir erkeğe ilgi duyduklarında hep dizginlendiler. Bu toplum baskısı altında büyüyen bir çok kadın ise, kimliklerini hep bir erkeğin kontrolüne teslim ettiler. Böylece ne saygı gördüler ne de yeterince saygı gösterebildiler.

Oysa bir kadın dik durabilmeli. Fikirlerini tereddüte kapılmadan savunabilmeli. Kızdığında sert, eğlendiğinde ise içinden geldiğince kahkaha atabilmeli. Geçmişten gelen toplum baskısını üzerinden atmalı ve ortaya bir karakter koymalıdır. Çünkü böyle kadınlardan biz erkekler önce çekinir, sonra saygı duyarız…

  • Saygın kadının ilgi alanları olmalı. Bir sporu çok iyi yapmalı ya da bir müzik aleti çalmalı.

Sözüm instagramda dudak büzme rekortmeni hanım kızlarımıza. Sözüm, solaryumla ırk değiştirme kıvamına gelmiş filtreli güzellere. Sözüm, çantasının logosu düşünce panik yapan MK kabilesine. Size saygı duymuyoruz. Sizi çekici kılan, geçici heveslerimizdir.

Oysa biz erkekler bir kadına saygı duyacaksak, onunla gurur duyabilmeliyiz. ”Bugün bir ton daha bronzlaştın sevgilim, tebrikler!” cümlesi bir gurur cümlesi olamaz. Oysa arkadaşlarımıza sizi anlatırken ”Zumba yaparken çok eğleniyor.” dediğimizde, aslında gururumuzu dile getiriyoruzdur. ”Siz onu bir de keman çalarken görün.” dediğimizde ise emin olun gözlerimiz parlıyordur.

  • Saygın kadın, temeli sağlam fikirlerin sahibidir.

Sevilesi, aşık olunası, el üstünde tutulası kadınlarımız! Peki ya içinizde barındırdığınız genel kültür yoksunu hemcinsleriniz için ne demeli? Politika, ekonomi, tarih veya sanat dallarında fikir edinme yerine, sadece en iyi canlı müzik mekanı, her markanın bulunduğu alışveriş merkezleri ve kaynak yaptırabildiği kuaförler hakkında konuşabilenlerinizle ne paylaşacağız da fikirlerinize saygı duyacağız?

Oysa otursak karşılıklı, ”Atatürk’ü hangi siyasi vizyonu için seviyoruz?” tartışsak, mevcut hükümetin doğru ya da yanlış ekonomik faaliyetlerini irdeleyebilsek, Kanuni’yi dizi üzerinden değil de, bir tarihçinin yazdığı makale üzerinden konuşabilsek. Hemfikir olamasak da, öznemizde saygı olurdu.

  • Saygın kadın, nerede nasıl giyineceğini çok iyi bilir.

Maşallah şıkır şıkırsınız kızlar! Alışverişte müthiş seçimler yapıyorsunuz. En ufak bir ironim varsa, yazımı kaydedemeden bilgisayarım kapansın. Sezar’ın hakkı Sezar’a… Ama alırken bu kadar başarılısınız da, neden kullanmaya gelince denk getiremiyorsunuz?

Öğlen vakti Bağdat Caddesi’nde 15 cm topuklu ayakkabı üzerinde cambaz kıvraklığında yürüyenleriniz de var, akşam yemeği için boğazdaki restorana stan smith rahatlığında gelenleriniz de. Akşam yemeğinde romantizmi bitirmenize tamam da, saygınlığınızı kaybetmenize gönlüm razı değil. Yoksa giy o spor ayakkabıları, sahilde el ele yürüyelim. Akşam da giy topuklularını da, şık olalım. Alem çift görsün…

Zülfüyâre dokunduysam affola… SKR

Leave a Reply